Vytvoriť novú cyklistickú cestu či efektívne prepojiť tie staré, je jedna z ciest ako podporiť bezuhlíkovú dopravu a znížiť emisie z áut. No holandský vedci posunuli cyklodopravu ešte ďalej – vytvorili totiž solárny cyklistický chodník.

Projekt „SolaRoad“ vznikol na inštitúte TNO v spolupráci s regiónom Severné Holandsko (Noord-Holland) a spoločnosťami Ooms Avenhorn Group a Imtech.

Prvý takýto chodník bude nainštalovaný v meste Krommenie blízko Amsterdamu. Hoci je projekt stále v začiatkoch, mal by byť hotový už budúci rok. Cyklistický chodník je zhotovený z hrubých betónových blokov pokrytých jednocentimetrovou vrstvou silikónových solárnych buniek, ktoré sú chránené hrubým sklom.

Vedci počítajú s tým, že solárny chodník by mohol vytvoriť 50 kilowatthodín energie na štvorcový meter ročne. Takto vyrobená elektrina by sa používala na osvetlenie ulíc, dopravný systém prípadne pre domácnosti.

Projekt je súčasťou ekologickej stratégie regiónu, ktorá počíta so získavaním energie zo solárnych panelov zabudovaných do mobilov, okien či pascí na hmyz.

Energia vyrobena bicyklovanim - Holandsko

Viac na:

http://inhabitat.com/netherlands-to-roll-out-energy-generating-solaroad-bike-path/