salon_2014a

Do 21. februára v priestoroch Vodárenského múzea v Bratislave môžu záujemcovia navštíviť výstavu Salón drevostavieb 2014, predstavujúcu 41 realizácií od českých a slovenských architektov za obdobie minulého roka.

Najväčšia nesúťažná prehliadka modernej architektúry z dreva v SR a ČR – Salón drevostavieb – začala v aktuálnom 9. ročníku sériu výstavných a prednáškových podujatí na Slovensku premiérou pre odbornú verejnosť v Bratislave. Spomedzi množstva prihlásených prác zostavili reprezentatívny výber na výstavu a do publikácie Ročenka drevostavieb zástupcovia organizátorov Salónu zo SR a ČR – architekti Ľubica Fábri za Centrum pre architektúru a materiály ARCHA matériO Bratislava a Pavel Horák za architektonickú kanceláriu Prodesi Praha, ktorá iniciovala vznik – dnes už prestížneho projektu – v roku 2005.

„Do aktuálneho Salónu vyberáme vždy architektonicky, konštrukčne a dispozične zaujímavé drevostavby, ktoré boli dokončené na Slovensku a v Českej republike v poslednom období. Výstava má význam pre architektov, ktorým slúži na porovnanie s výsledkami kolegov a poskytuje možnosť zviditeľniť svoje realizácie, ako aj pre návštevníkov a potenciálnych záujemcov o drevostavbu, pre ktorých je prehliadka reprezentatívnym súborom súčasnej českej a slovenskej architektúry moderných drevostavieb. Stavanie z dreva má budúcnosť, pretože drevo je jedným z mála dorastajúcich, obnoviteľných stavebných materiálov. Na Slovensku, ktoré je štvrtou najlesnatejšou krajinou v Európe, máme veľký, no nedostatočne využívaný potenciál v oblasti využívania dreva v staviteľstve aj vzhľadom na naše tradície a výrobné zázemie. Poslaním Salónu drevostavieb je preto nielen propagácia kvalitnej architektúry z dreva, ale aj prekonávanie nedôvery či predsudkov voči drevostavbám,“ vysvetľuje architektka Ľubica Fábri.

Hoci najväčšiu časť Salónu drevostavieb 2014 tvoria rodinné domy, medzi predstavenými stavbami nechýbajú aj zaujímavé realizácie firemného sídla, agroturistického areálu, kostola či pavilónov a exteriérových úprav s využitím dreva. Zo Slovenska sú na Salóne zastúpené viaceré diela, ktoré získali prestížne ocenenia ako napríklad EPD v Stupave (Drevodom roka 2013), Chata v Nižnom Klátove (CE.ZA.AR 2013 v kategórii Rodinný dom) či revitalizácia vrchu Hradová v Košiciach (Cena verejnosti v súťaži CE.ZA.AR 2013). Drevo ako inšpiratívny, všestranne využiteľný konštrukčný materiál a vhodnosť drevostavieb na dosiahnutie nízkoenergetických či pasívnych štandardov si získavajú architektov všetkých generácií – na výstave sú zastúpené práce etablovaných ateliérov i mladších a začínajúcich tvorcov. K výstave vydali organizátori katalóg – Ročenku drevostavieb 2013, v ktorej sú obsiahnuté všetky stavby predstavené na Salóne drevostavieb 2014.

Premiéra Salónu drevostavieb 2014 v ČR sa uskutočnila od 6. do 9. 2. na výstave Dřevostavby 2014 v Prahe. Súčasťou prezentácie Salónu drevostavieb 2014 v SR budú reinštalácie výstavy vo viacerých mestách a na prestížnych veľtržných fórach. Salón drevostavieb 2014 sa koná pod záštitou Slovenskej komory architektov. „Téma udržateľného rozvoja a využívania dorastajúcich materiálov v architektúre je veľmi aktuálna. Aj preto sa SKA rozhodla podujatie Salón drevostavieb podporiť a verím, že organizátori budú pokračovať v tradícii zviditeľňovania kvalitných a moderných stavieb z dreva aj v budúcnosti,“ uviedol pri vernisáži výstavy Salón drevostavieb 2014 predseda SKA Ing. arch. Imrich Pleidel.

Termíny a miesta Salónu drevostavieb 2014 v SR:

Bratislava – vo Vodárenskom múzeu od 14. do 21. 2., Nitra – na výstave Nábytok a bývanie 2014 v pavilóne M3 od 11. do 16. 3., Bratislava – na veľtrhu CONECO 2014 v hale B0 od 26. do 29. 3., Košice – v Slovenskom technickom múzeu od 2. do 27. 4. 2014. Vernisáž výstavy v Košiciach spojená s prednáškovou mozaikou pre architektov a projektantov sa uskutoční 1. 4. 2014 v priestoroch STM.

Kontakt:

Ďalšie informácie a snímky vám radi zašleme na vyžiadanie – píšte na designin@designin.sk, tel.: 0908 702 332, 0948 227 188

ARCHA matériO Bratislava – Centrum pre súčasnú architektúru a materiály

www.archacentre.org