Zelene_atrium

Projekt Zelené átrium v Trnave vstupuje na slovenský realitný trh s ambicióznou perspektívou. Má ísť o prvý bytový dom v pasívnom štandarde na Slovensku, ktorého garantom nie len pre systém zateplenia je spoločnosť ISOVER.

loga_zelene_atrium

Miesto: ul. Štefana Moyzesa, Trnava
Architekt: Ing. arch. Miroslav Marko, M. Arch.
Investor: Ing. Ľubomír Marko – SMF Marko
Začiatok výstavby: 05/2013
Ukončenie výstavby: 03/2015
Úžitková plocha: 5 600 m2
Výmery bytov: od 37 do 87 m2, prevažne 55-60 m2
Generálny zhotoviteľ: Ing. Ľubomír Marko – SMF Marko

Polyfunkčný bytový dom Zelené átrium sa skladá z dvoch objektov – prvým je rekonštrukcia „brownfieldu“, čiže bývalých polygrafických závodov, druhým je novostavba. Neopomenutý neostal ani ekologický rozmer projektu, čo sa prejavilo aj v tom, že minimálne 95% z búracích prác sa zrecyklovalo – či už znovu použilo, alebo predrvilo na frakciu a následne použilo. Zvyšok išiel do zberných surovín. Architektonický výraz vychádza z jednoduchej hmotovej skladby zachovávajúcej pôvodný tvar výrobnej budovy. Citeľná bola snaha autorov o jednoduchý konzervatívny architektonický detail a farebnosť, pričom inšpirácie sa hľadali v moderne z 30-tych rokoch dvadsiateho storočia. Dôvod? „Snažili sme sa o minimalizáciu nákladov na architektonické výrazové prvky,“ odpovedá architekt Ing. arch. Miroslav Marko, M. Arch. „Radšej sme tieto peniaze investovali do technológií a zvýšených nákladov na zateplenie, tienenie a okná. Nadmernou výzdobou sme nechceli potlačiť koncept a samotnú podstatu domu.

Zelene_atrium3

Dispozičné riešenie

Zelené átrium pozostáva z niekoľkých funkčných celkov. Sú to byty, obchodný priestor, administratívny priestor, parkovanie v suteréne objektu, a priestory spoločné pre obyvateľov domy, slúžiace na spoločné a súkromné aktivity, ako stretnutia a oslavy. V suteréne na nachádza podzemná garáž so 63 parkovacími miestami, skladové priestory pre byty (pivnice) a energetické jadro objektu. Z garáže sa „suchou nohou” k bytom dá dostať výťahom. Na prízemí objektu (1.NP) sa nachádzajú byty v troch krídlach, kancelársky priestor a obchodný priestor. Na prvom poschodí (2.NP) sú byty v troch krídlach, spoločenská miestnosť s kuchynkou a priestorom na hranie detí v galérii nad obchodným priestorom. Na posledných dvoch podlažiach sú už len byty v časti A. Byty sú najmä malometrážne, 1-dno, 2-oj a 3-oj izbové. Na obytnej streche objektu sa nachádza „party” priestor. Pri schodisku na streche je malá kuchynka a pergola chráni sedenie počas grilovačiek.

  Zelene_atrium2

Technológie a úspora

Najväčšou pridanou hodnotu projektu bude úspora energií, ktorá sa zabezpečuje prostredníctvom viacerých technológií. Ide o tepelné čerpadlo s energetickými pilótami – ktoré z rozdielu teplôt a elektrickej energie vyrába teplo alebo chlad, fotovoltické panely vyrábajúce elektrickú energiu zo slnka, kogeneračná jednotka – ktorá spaľovaním plynu vyrába elektrickú energiu a odpadové teplo používa na ohrev TUV a kúrenie, stenové a stropné kapilárne kúrenie a chladenie, exteriérové žalúzie, meranie všetkých energii „online“ v reálnom čase, ktoré bude prístupné vlastníkom. „To všetko prispeje k tomu, že výpočtová potreba tepla na kúrenie v bytoch bude do 15 kWh/m2/a, pričom požiadavka podľa normy a bežný štandard je približne 150 kw/h/m2/a,“ zdôrazňuje poradca pre pasívne domy v spoločnosti ISOVER Ing. Vladimír Balent.

Zelene_atrium1

Ako ďalej upozorňuje Vladimír Balent, bude to prvý bytový dom v pasívnom štandarde na Slovensku, ktorý má aj ďalšiu ambíciu. Chce získať LEED PLATINUM, čím by mal prvenstvo na Slovensku aj v tomto certifikáte. Na dosiahnutie tohto cieľa si ISOVER vybral za partnera spoločnosť e- Dome s. r.o. Garanciu pre systémy zateplenia vrátane PHPP výpočtov (Passive House Planning Package) zabezpečuje spoločnosť Isover v spolupráci s Inštitútom pre energeticky pasívne domy. Dosiahnutie potrebnej vzduchotesnosti garantuje ISOVER svojim systémom ISOVER VARIO v spolupráci s divíziou RIGIPS a jej materiálmi. Výsledkom spolupráce týchto dvoch divízii budú aj nadštandardné akustické parametre jednotlivých konštrukcii. Projekt podporila spoločnosť Saint-Gobain.  Do projektu sa aktívne zapojili štyri divízie spoločnosti Saint-Gobain pôsobiace na Slovensku.

Viac o projekte sa dozviete na: www.zeleneatrium.sk

co_je_to_pasivny_dom