Slamený pavilón v Švajčiarsku, Werner Schmidt. Foto: Archív ateliéru W.Schmidta

Slamený pavilón v Švajčiarsku, Werner Schmidt. Foto: Archív ateliéru W.Schmidta

Priekopník ekologickej architektúry Gernot Minke z Nemecka a renomovaný švajčiarsky architekt Werner Schmidt prídu 18. júna do Bratislavy. Predstavia najnovšie trendy v bioarchitektúre i vlastnú ekologickú architektonickú tvorbu, pri ktorej využívajú prírodné materiály a netradičné stavebné techniky.

 Domy zo slamy, hlinené staviteľstvo, zelené strechy – zdraviu prospešné stavanie v súlade s prírodou, je téma, ktorá zaujíma nielen odbornú verejnosť, ale i laikov vyznávajúcich zdravý životný štýl.

 „Profesionálni projektanti nájdu na prednáškach inšpiráciu pre budúcu tvorbu a laikov určite zaujmú možnosti využitia lokálnych prírodných materiálov pre svojpomocnú  výstavbu“ hovorí Mrg. art. Bjørn Kierulf, odborník na energeticky pasívne domy.

Gernot Minke a Werner Schmidt priblížia svoj pohľad na zdravé a udržateľné bývanie aj pre obyvateľov mesta. Predstavia vlastnú tvorbu, ktorá je výnimočná experimentovaním a využívaním prírodných materiálov ako sú hlina a slama.

Jedinečné prednášky dvoch svetových velikánov súčasnej bioarchitektúry pripravilo občianske združenie ArTUR – Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj v rámci svojich vzdelávacích aktivít v oblasti udržateľnej architektúry. Taktiež bude priestor na diskusiu.

Hlavnými partnermi projektu sú Goetheho inštitút a Švajčiarske veľvyslanectvo.

Prednášky (v angličtine) sa uskutočnia v sobotu 18. júna 2016 o 17:00 hod. v Starej tržnici na námestí SNP v Bratislave.

Predpredaj vstupeniek: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22276

Viac informácií o podujatí nájdete na webovej stránke združenia ArTUR (www.ozartur.sk)

Gernot Minke (DE)

Gernot-Minke_foto-Zuzana-Kierulfova

Emeritný profesor Kasselskej univerzity v Nemecku, kde počas svojho pôsobenia založil výskumné laboratórium pre experimenálne staviteľstvo a viedol viac ako 40 výskumných projektov v oblasti výstavby z hliny, slamených balov, bambusu, s využitím zelených striech a princípov výstavby s nízkymi nákladmi. Je priekopníkom ekologickej architektúry a vo svete je známy ako architekt kupolovitých a klenbových štruktúr z hliny a slamených balov. Jeho kniha Building with Earth (Príručka hlineného staviteľstva) bola vydaná v deviatich jazykoch. Zborník jeho diel bol vydaný v nemčine a španielčine.

Gernot Minke zrealizoval aj na Slovensku stavbu z nosných slamených balov – kupolovitý ateliér v Hrubom Šúri.

 

Werner Schmidt (CH)

Werner Schmidt portret_foto Zuzana KierulfovaJeden z najzaujímavejších súčasných švajčiarskych architektov. Navrhuje nezvyčajné a inšpiratívne stavby. Medzinárodné uznanie získal stavbami z veľkých slamených balov vo Švajčiarsku, Nemecku a Južnom Tirolsku, ktoré realizoval po roku 2000. Najdôležitejšie aspekty Schmidtovej práce sú kreativita, zníženie negatívneho dopadu stavieb na životné prostredie, alternatívne stavebné techniky s využitím prírodných materiálov, smerovanie k sebestačnosti a kvalita života v budovách. Nedávno vyšla kniha o jeho tvorbe s názvom „Ecology craft invention“.

ArTUR – Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj, je občianske združenie združujúce jednotlivcov, odborníkov aj firmy, ktorým záleží na udržateľnom stavaní, obnove a bývaní. OZ bolo založené v roku 2001 ako nepolitické dobrovoľné záujmové združenie.

ArTUR vzdeláva remeselníkov, stavbárov, svojpomocných staviteľov i neprofesionálnych záujemcov. Stal sa zástupcom Slovenska pre medzinárodné projekty šíriace a vyvíjajúce učebné materiály pre Slovensko a ECVET kurzy v oblasti ekologického stavebníctva.

Bratislava, 12. máj 2016