ISOVER vyhlásil otvorenie trinásteho ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Multi-Comfort House Students Contest 2017, ktorá sa bude konať v španielskom Madride od 31. mája do 2. júna 2017. Súťaž je určená pre študentov architektúry, pozemného staviteľstva a iných odvetví stavebníctva a jej cieľom je šíriť myšlienky energetickej efektívnosti a komfortu. Súťažné práce môžu študenti odovzdávať do 10. apríla 2017.

Projekty, ktoré riešia reálny život

„Súťaž sa zameriava na tepelný komfort, akustiku, vzhľad a čistý vzduch v interiéri. Prebieha v dvoch kolách – národnom a medzinárodnom, do medzinárodného kola môžu postúpiť až 3 tímy, záležať bude na kvalite odovzdaných prác, “ vysvetľuje Vladimír Balent, odborník na energeticky efektívne stavby zo spoločnosti ISOVER. Študenti musia v predpísaných formátoch odovzdať vypracované projekty zadania do 10. apríla 2017 tajomníčke súťaže Ing. arch. Eve Vojtekovej z Ústavu Konštrukcii v  architektúre a inžinierskych stavieb z Fakulty Architektúry STU v Bratislave. Všetky prihlásené projekty posúdi odborná porota, zložená z architektov, pedagógov a odborných novinárov, dňa 12. apríla 2017.

Slováci získali najviac cien

Prvého ročníka súťaže sa v roku 2005 zúčastnili študenti piatich krajín, odvtedy sa však súťaž výrazne rozrástla. V roku 2016 sa do prvého kola súťaže prihlásilo viac ako 1600 študentov z viac ako 100 univerzít z celého sveta. Druhého kola 12. ročníka medzinárodnej súťaže v bieloruskom Minsku sa zúčastnilo 54 tímov z 23 krajín a 34 univerzít. Študenti slovenských vysokých škôl sa súťaže pravidelne zúčastňujú od roku 2006 a doteraz získali najviac ocenení zo všetkých zúčastnených krajín.

Bytové domy v Madride potrebujú nový koncept

Úlohou 13. ročníka študentskej súťaže Multi-Comfort House Students Contest, ktorú organizuje ISOVER v úzkej spolupráci s Oddelením pre architektúru mesta Madrid je mestská obnova komunity v madridskej časti Gran San Blas. Ide konkrétne o dva bytové domy v mestskom prostredí, pričom úlohou študentov je sa zamerať okrem technického a architektonického riešenia aj na klimatické, regionálne a socio-ekonomické podmienky štvrte a mesta samotného.

Tímy, ale aj jednotlivci

Súťaže sa môžu zúčastniť tímy, pozostávajúce z maximálne 2 študentov 1. až 6. ročníka. V krajinách, kde ISOVER neorganizuje národné kolá, majú študenti možnosť sa prihlásiť individuálne cez internet. Ich práce posúdi komisia a vyberie z nich najlepšiu. Autorský tím potom dostane šancu sa zúčastniť na druhom, medzinárodnom kole a súperiť o zaujímavú finančnú odmenu.

Zoznam krajín, v ktorých ISOVER organizuje národné kolá súťaže:

Bielorusko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Juhoafrická republika, Kazachstan, Kirgizsko, Lotyšsko, Litva, Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Turecko, Ukrajina

Druhé kolo sa koná na prelome mája a júna

Druhé, medzinárodné kolo prebehne v Madride v dňoch od 31. mája do 2. júna 2017 a zúčastnia sa ho víťazné tímy z národných kôl kde sa súťaž organizuje a víťazný tím prihlásený cez internet. V medzinárodnom kole tímy budú svoje projekty prezentovať v Madride pred medzinárodnou odbornou porotou, ktorú tvoria zahraniční a miestni architekti, odborníci na energetickú efektivitu, zástupcovia Oddelenia pre architektúru mesta Madrid, a odborníci zo spoločnosti Saint-Gobain.

O študentskej súťaži Multi-Comfort House Students Contest

Študentskú súťaž Multi-Comfort House Students Contest organizuje spoločnosť ISOVER už 13. rok. Je určená pre študentov vysokých škôl so zameraním na architektúru a staviteľstvo, pričom prvý ročník na medzinárodnej úrovni prebehol v Bulharsku v roku 2005.
Od roku 2013 organizuje ISOVER na podporu súťaže takzvaný „Učiteľský deň“, na ktorom sa zúčastňujú vybraný pedagógovia zo zúčastnených krajín. Tí majú možnosť diskutovať o zadaní, dozvedieť sa aktuálne a doplňujúce informácie, ktoré potom môžu odovzdať študentom zo svojej krajiny. Taktiež majú možnosť pripomienkovať  zadanie na nasledujúci rok.
Súťaž je rozdelená do dvoch kôl. Prvé kolo predstavujú národné kolo a on-line kolo. V druhom, medzinárodnom kole, sa stretnú najlepšie projekty zúčastnených krajín a jedného tímu z on-line súťaže.

Kontaktné osoby: